المپیاد نجوم
به این مقاله امتیاز دهید

المپیاد نجوم

این‌جا می‌خوایم واسه دوست داران نجوم و ستاره شناسی، راجع به المپیاد نجوم صحبت کنیم. اصلا این مبحث نجوم یه طوریه که همه دوستش دارن. حالا که تو هم علاقه مندی، چند دقیقه وقت بذار و این مطلب رو بخون تا دقیقا دستت بیاد که این المپیاد چطور المپیادیه، منابعش چیه، و خلاصه اطلاعات کاملش رو به دست بیار. اگر هم خواستی بیشتر بدونی، یه سر به این‌جا بزن.

المپیاد نجوم و یه توضیح کلی

از سال ۱۹۹۶، این المپیاد در سطح جهانی داره برگزار می‌شه و هدف از اون، تشویق دانش آموزهای با استعداد به مطالعه نجوم هستش. اولین بار توی سال ۲۰۰۳ بود که یه تیم از بچه‌های ایران به المپیاد جهانی نجوم رفتن و سال بعدش با حمایت سازمان سمپاد، اولین المپیاد نجوم توی ایران برگزار شد. خلاصه نهایتا باشگاه دانش پژوهان جوان تونست مجوز لازم رو واسه برگزاری المپیاد  کشوری نجوم رو بگیره و از اون سال تا حالا، هر ساله دانش آموزهای مستعد و علاقه مند دارن مرتب توی این المپیاد شرکت می‌کنن و مدال میارن.

المپیاد نجوم چطور برگزار می‌شه؟

المپیاد نجوم هم مثل بقیه المپیادهای داخل کشور، توی ۳ مرحله برگزار می‌شه. در ادامه می‌خوام مراحل ۳ گانه این المپیاد رو بهت توضیح بدم.

مرحله اول المپیاد

دانش آموزهای مستعد و علاقه مند سراسر کشور می‌تونن توی این مرحله شرکت کنن که مثل بقیه المپیادها اواخر بهمن هر سال برگزار می‌شه. توی این مرحله از المپیاد نجوم ، ۳۵ تا سوال تستی ازت پرسیده می‌شه. عبور از این مرحله نسبتا آسونه و تعداد افرادی هم که مجاز می‌شن برن مرحله دوم، حدود ۶۰۰ نفر هستش که شانس قبولی رو بالا می‌بره.

مرحله دوم المپیاد نجوم

اون کسایی که توی مرحله اول موفق شدن، وارد مرحله دوم می‌شن. مرحله دوم المپیاد نجوم توی هفته اول اردیبهشت برگزار می‌شه. این مرحله یه آزمون کتبی هست که شامل ۶ تا ۱۰ سواله.  این مرحله دیگه مثل مرحله اول آسون نیست و رقابت اصلی توی این مرحلس. چون هم سوالها سخت تر می‌شن و هم اینکه حدود ۴۰ نفر قبول می‌شن و وارد مرحله بعد می‌شن، که این باعث می‌شه رقابت خیلی سخت تر شه.

دوره تابستونی المپیاد

در نهایت اون ۴۰ نفری که قبول شدن، وارد دوره تابستونی المپیاد نجوم می‌شن که حدود ۲ ماه مشغول گذروندن کلاس‌های تئوری و عملی می‌شن. آخر سر هم بر حسب نمراتی که توی این دوره ها با دادن آزمون‌ها کسب کردن، مدال می‌گیرن. خب معلومه نفرات برتر مدال طلا می‌گیرن و مابقی بچه ها نقره و برنز.

المپیاد نجوم جهانی

حالا واسه این‌که تیم ملی المپیاد نجوم رو مشخص کنن، باشگاه دانش پژوهان جوان اون اشخاصی که طلا آوردن رو تحت یه سری دوره‌های خاص آموزش می‌ده. این‌جا هم در نهایت بچه‌هایی که نمره بالاتری بیارن، واسه تیم ملی انتخاب می‌شن. توی المپیاد جهانی نجوم، امتحان عملی که شامل رصد ستاره‌ها هم می‎شه وجود داره.

منابع المپیاد نجوم

منابع المپیاد نجوم

واسه تویی که به نجوم و مباحثش علاقه داری، خوندن کتاب‌ها و منابع المپیاد نجوم، در واقع یه تفریحه. چون واقعا مطالب نجومی، حالا در هر سطحی، لذت بخشه و انسان از همون اول، دوست داشته بدونه که این آسمون روی سرش چیه و چه ویژگی‌هایی داره. به همین خاطر تو وجود همه اسان‌ها علاقه به نجوم و ستاره شناسی، کم و بیش هست. این‌جا یه سری منابع اصلی و کلی معرفی می‌کنم، ولی واسه این‌که بتونی خیلی خوب از پس آزمون‌ها بر بیای، باید کلی کتاب‌های دیگه هم بخونی. کتاب‌های غیر درسی و البته سطح بالا.

نجوم کروی

این از اون بخش‌هایی هست که یه علم خیلی قدیمی حساب می‌شه و اکثر تمدن‌های قدیمی توی پیشرفتش تاثیر داشتن. مباحثش شامل موقعیت یابی خورشید، ماه و ستاره‌ها روی کره سماوی. کار با مثلثات کروی و اندازه گیری زوایای ستاره‌ها . کتابی که واسه این قسمت از المپیاد نجوم معرفی می‎‌شه نجوم کروی، اثر اسمارت مرکز نشر دانشگاهی، و ستاره شناسی اصول و عمل اثر دیکلارک دانش پزوهان جوان هست.

مکانیک سماوی

این بخش از المپیاد نجوم از فیزیک کمک می‌گیره و با استفاده از قوانین حرکت و معادلات گرانشی نیوتن، به بررسی حرکت اجرام توی آسمون می‌پردازه. بهتره واسه یادگیری این قسمت اول فیزیک هالیدی جلد ۱ رو بخونی و بعد بری سراغ کتاب نجوم دینامیکی ترجمه احمد خواجه نصیر مرکز نشر دانشگاهی

اختر فیزیک

این مبحث المپیاد نجوم هم یه بخش خیلی لذت بخشه که به مطالعه ساختار ستاره ها، کهکشان‌ها، منشا منظومه شمسی و … می‌پردازه. واسه یادگیری این بخش بهتره اول کتاب نجوم به زبان ساده مایر دگانی رو بخونی، بعد بری سراغ رفرنس‌های پیشرفته‌تر مثل مقدمه‌ای بر اخترفیزیک نوین کارول و اوستلی دانش پژوهان جوان و نجوم و اخترفیزیک ستاره‌ای زیلیک و اسمیت انتشارات آستان قدس

کیهانشناسی و دینامیک کهکشانی

همه مستندها و کتاب‌های علمی تخیلی که ساخته می‌شن به خاطر وجود این مبحث توی نجوم هستش. این‌که اصلا جهان چطور بوجود اومده و سیاه چاله چیه و … واسه یادگیری این بخش از المپیاد نجوم  کتاب خیلی خوبی هست به اسم مقدمه ای بر کیهانشناسی نوین اندرو ویدل دانش پژوهان جوان

ابزارشناسی و رصد

این هم اون بخش لذت بخش المپیاد نجوم که شانل رصد و یادگیری اسم صورت‌های فلکی و کار با تلسکوپ و نقشه های ستاره‌هاست. کتاب ستاره شناسی اصول و عمل دیکلارک چند فصل کامل و مفید داره که به این موضوع می‌پردازن.

مزایای طلای المپیاد نجوم و نکات نهایی

حالا که توی خودت استعداد و علاقه به نجوم رو کشف کردی، بد نیست بدونی که اگه طلای المپیاد نجوم رو بیاری چه مزایایی برات داره. اول از همه این‌که از کنکور دادن معاف می‌شی و می‌تونی به راحتی توی هر رشته‌ای و توی هر دانشگاهی که دوست داری وارد شی و ادامه تحصیل بدی. دوما این‌که عضو انجمن نخبگان کشوری می‌شی و می‌تونی از امکاناتش که شامل تصحیلات درسی و کاری هست استفاده کنی، خلاصه آینده کاریت تضمین می‌شه. در نهایت واسه پسرها این مزیت هست که یا ازخدمت معاف می‌شن، یا توی یه مرکز تحقیقاتی بصورت امریه خدمتشون رو انجام میدن.

پس حالا که همت کردی و البته از خوندن مطالبی که گفتیم لذت می‌بری، وقتشه یه برنامه ریزی تر تمیز انجام بدی و تلاشت رو واسه موفقیت توی این المپیاد انجام بدی.