برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم
به این مقاله امتیاز دهید

برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم

توی این مقاله می‌خوایم یک سری نکات رو در رابطه با المپیاد کامپیوتر بهت بگیم. همه نکاتی که میگیم واسه جواب به این سواله که برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم احتمالا وقتی تصمیم گرفتی واسه المپیاد کامپیوتر شروع کنی به درس خوندن، متوجه شدی که منابع این المپیاد طوریه که اصلا توی کلاس درس بهش اشاره‌ای نمی‌شه. واسه همین ما تصمیم گرفتیم که برات یه فهرست از منابع مفیدی که باید بخونی تهیه کنیم، بهمراه چند تا نکته که چطور این منابع رو بخونی. پس واسه گرفتن جواب با ما همراه باش. برای این‌که راجع به این موضوع بیشتر بدونی یه سری به صفحه المپیاد کامپیوتر بزن.

برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم المپیاد کامپیوتر چیه؟

بهتره قبل از جواب به سوال برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم اول یه آشنایی مختصر با المپیاد کامپیوتر پیدا کنیم. المپیاد کامپیوتر یکی از مفهومی‌ترین المپیاد‌های المپیاد‌هاست. چرا؟ چون همون‌طور که گفتیم ملاحث کلی این المپیاد اصلا توی کتاب‌های درسی یافت نمی‌شه. این المپیاد بطور کلی ۳ مرحله داره. واسه مراحل اول و دوم بیشتر تاکید روی حل مساله و پیدا کردن الگوریتمه. توی مرحله دوم نیاز به برنامه‌نویسی هم پیدا می‌کنی. و در نهایت مرحله سومه که با گرفتن چند آزمون عملی و تئوری، مدال‌های طلا و نقره و برنز مشخص می‌شه. توی مرحله اول و دوم دانش و تواناییت توی حل مسائل و یافتن الگوریتم و البته برنامه نویسی سنجیده می‌شه. به همین خاطر منابعی که واسه این مراحل معرفی شده همون کتاب‌های دبیرستان و البته منابعی در ارتباط با دانش ترکیبیات و یافتن الگوریتم و توانایی برنامه نویسی هست. مراحل اول و دوم توی ماه‌های بهمن و اردیبهشت وتیر برگزار می‌شه که البته شامل سوالات تستی و تشریحیه. مرحله سوم توی تابستان برگزار می‌شه که تمام تاکید روی برنامه‌نویسی هست. این دوره همون دوره تابستانه هست که شامل سوالات تستی و تشریحی و البته آزمون‌های عملی برنامه‌نویسی می‌شه. توی این دوره بر حسب نمره‌ای که میاری، و در مقایسه با نمره دیگر شرکت کننده‌ها، بهت مدال طلا، نقره یا برنز تعلق می‌گیره. در ادامه می‌خوایم به تفکیک مراحل، به سوال برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم؟ جواب بدیم.

برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم مرحله اول

در جواب سوال برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم توی مرحله اول، در ابتدا مباحثی که ازش سوال می‌شه رو برات مشخص می‌کنیم:

  • دانش ریاضی در حد کتاب‌های دبیرستان
  • آنالیز ترکیبی که شامل تمام مباحث از جمله: اصول شمارش، تبدیل‌ها و ترکیب‌ها، انواع جایگشت‌ها، مسئله‌ی مسیر، بسط دوجمله‌ای، تناظر یک به یک، دوگانه‌شماری، اصل شمول و عدم شمول، مسائل توزیع اشیاء و روابط بازگشتی می‌شه.
  • کاربردهای ترکیبیات برای حل مساله مثل: استقرا، ناوردایی، لانه‌ی کبوتری و اکسترمال.
  • نظریه بازی‌ها اما در سطح مقدماتی
  • نظریه گراف مقدماتی
  • آشنایی با یافتن الگوریتم‌ها
  • احتمال و خلاقیت و منطق ریاضی در حد مقدماتی

حالا منابعی که باید برای قوی شدن توی این مباحث بخونی رو بهت معرفی می‌کنیم:

ریاضی (۱) سال دهم متوسطه (۲) رشته ریاضی فیزیک، انتشارات چاپ و نشر کتاب‌های درسی ایران

ترکیبیات، علیرضا علیپور، انتشارات فاطمی

نردبان المپیاد ریاضی – ترکیبیات مرحله اول،‌ انتشارات گچ

آشنایی با الگوریتم‌ها، یحیی تابش، انتشارات فاطمی

محافل ریاضی، انتشارات فاطمی

یادگیری این مباحث با استفاده از کتاب‌هایی که بهت معرفی شد، واسه قبولی توی مرحله اول خیلی ضروریه. البته قوی شدن توی این موضوعات پایه واسه نتیجه گرفتن توی مراحل بعد هم ضروریه.

 

برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم مرحله دوم

توی مرحله دوم، یک سری مباحث پیشرفته‌تر هست که باید بخونی و البته برنامه‌نویسی. پاسخ به این‌که برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم توی مرحله دوم چه جوابی داره، کمی پراکنده است. مباحث همون‌هاست که واسه مرحله اول وجود داره، ولی سوالات مفهومی‌تره. یعنی کاملا روی خلاقیت تاکید دارن. اما نگران نباش، با منابعی که در ادامه گفته می‌شه، می‌تونی توی حل مسائل کاملا قوی شی و نتیجه بگیری:

ریاضی ۱ سال دهم متوسطه رشته ریاضی فیزیک، انتشارات چاپ و نشر کتاب های درسی ایران ترکیبیات، علیرضا علیپور / انتشارات فاطمی

آشنایی با الگوریتم ها، یحیی تابش / انتشارات فاطمی

محافل ریاضی، انتشارات فاطمی

Problem-Solving Strategies (استراتژی های حل مسئله ) ، فصل های ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ ، ۵ ، ۸ و ۱۳

Introduction to Graph Theory (آشنایی با نظریه گراف معروف به کتاب وست) ، فصل های ۱ و ۲

منابع المپیاد کامپیوتر

برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم منابع کمکی

خب طبیعیه که اگه بخوای خیلی خوب توی المپیاد کامپیوتر نتیجه بگیری، فقط خوندن منابعی که گفته شد کافی نیست و خلاصه باید خیلی خودت رو قوی‌تر کنی. به همین خاطر منابع کمکی زیر رو هم بهت معرفی می‌کنیم که جواب سوال برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم ناتمام نمونه.

آنالیز ترکیبی دکتر علیپور ، ترکیبیات آقای ثروتی

الفبای المپیاد ریاضی آقای محمد آبادی

سوالات مرحله اول المپیاد کامپیوتر

سوالات مرحله اول المپیاد کامپیوتر ، ۱۰۲ مسئله ترکیبیات

۱۰۲ مسئله ترکیبیات

استراتژی های حل مسئله ، نظریه گراف (وست) ، ۱۰۲ مسئله ترکیبیات

سوالات المپیاد کشورهای مختلف

سوالات مسابقات برنامه نویسی CODEFORCES و SGU

نردبان المپیاد ریاضی، ترکیبیات مرحله اول، آرش جلالی، انتشارات گچ (آیریسک)

استراتژی‌های حل مسئله، انتشارات مبتکران

المپیادهای ریاضی شوروی، مترجم پرویز شهریاری

المپیادهای کامپیوتر ایران از آغاز تا کنون، مراحل اول، یاسر احمدی فولادی

المپیادهای کامپیوتر ایران از آغاز تا کنون، مراحل دوم، یاسر احمدی فولادی

المپیادهای ریاضی لنینگراد

نظریه گراف و کاربردهای آن، باندی مورتی

برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم منابع برنامه نویسی

منابع و مباحث سوالات برنامه‌نویسی خیلی وسیعه به همین خاطر این‌جا به طور جدا اون‌ها رو بهت معرفی می‌کنیم. آشنایی با این منابع یکی دیگه از جواب‌های مهمیه که به سوال برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم؟ داده می‌شه، پس روی این منابع تمرکز بیشتری داشته باش:

سایت‌های آموزش برنامه نویسی، آموزش برنامه‌نویسی باC++ ، دایتل و دایتل، مترجم: حسن محمدی، حسین محمدی ، برنامه‌نویسی به زبان C++، عین‌اله جعفرنژاد قمی.

توی این مقاله سعی کردیم به جواب برای المپیاد کامپیوتر چه بخوانیم تمام منابع مفیدی که به موفقیتت توی المپیاد کامپیوتر کمک می‌کنه رو معرفی کنیم. در نهایت این سخت کوشی و تلاش خودته که باعث می‌شه به هدفت که همون قبولی در المپیاد کامپیوتر هست برسی.