مبحث جبر المپیاد ریاضی
به این مقاله امتیاز دهید

تو این مقاله می‌خوایم اول یه توضیح کلی و مختصر راجع به المپیاد ریاضی بدیم و بعد روی قسمت جبر المپیاد ریاضی تمرکز کنیم. این‌که این مقاله رو بطور کامل به جبر المپیاد ریاضی اختصاص دادیم نشونه اهمیت زیادیه که این بحث داره، پس واسه این‌که بتونی درک بهتری از جبر المپیاد ریاضی داشته باشی ، تا آخر مقاله با ما همراه باش. اگه میخوای در مورد المپیاد ریاضی بیشتر بدونی یه سری به صفحه المپیاد ریاضی بزن

تاریخچه کوتاهی ازالمپیاد ریاضی

همیشه عده زیادی از دانش آموزها از اسم ریاضیات ترس دارن. این مشکل تو اوایل دهه شصت باعث شده بود که تعداد دانش آموزهایی که وارد رشته ریاضی فیزیک دبیرستان می‌شدن ، تعدادشون روز به روز کم‌تر شه. واسه حل این معظل، پیشنهاد برگزاری المپیاد ریاضی داده شد. سال ۱۳۶۳ اولین مسابقات دانش آموزی ریاضی برگزار شد و بعد در سال ۱۳۶۶ بود که دانش آموزای ایرانی به المپیاد جهانی ریاضی راه پیدا کردن. المپیاد ریاضی اولین المپیاد علمی هست که تو ایران برگزار شد و در واقع قدیمی‌ترین المپیاد دانش آموزی ایرانه.

کلیات المپیاد ریاضی

بطور کلی المپیاد ریاضی ۲ مرحله داره، اولی آزمون چند گزینه‌ای هست که ۱۵۰۰ نفر قبول می‌شن و تو زمستون برگزار می‌شه، مرحله بعدش تو فصل بهار هست که ۶ سوال تشریحی داره و تو ۲ روز متوالی برگزار می‌شه ( به سبک المپیاد جهانی ریاضیات ) ، تو این مرحله ۴۰ نفر برگزیده می‌شن و در دوره تابستانه شرکت می‌کنن. در این مدت ۱۲ نفر واسه مدال طلا انتخاب می‌شن و بعدش هم آماده می‌شن برای المپیاد جهانی. یکی از مهم‌ترین مباحثی که توی آزمون‌ها ازش سوال پرسیده می‌شه، جبر المیپاد ریاضی هستش. اگه می‌خوای توی تمام مراحل موفق شی حتما روی جبر المپیاد ریاضی تمرکز کن و البته بد نیست که قبلش ادامه مقاله رو بخونی و نکات مفیدی که گفته شده رو بدونی.

منابع و مباحث جبر المپیاد ریاضی

منابع و مباحث جبر المپیاد ریاضیبطور کلی ۴ مبحث توی المپیاد ریاضی هست که ازش سوال پرسیده می‌شه، هندسه، جبر، نظریه اعداد و ترکیبیات. به نسبت نظریه اعداد و ترکیبیات، مباحث هندسه و جبر کمی ساده‌تر هستن، به همین خاطر تو این مقاله روی جبر المپیاد ریاضی تمرکز کردیم. البته این‌کار ما به معنی این نیست که لزومی به خوندن بخش‌های دیگه نمی‌بینیم، بلکه تاکید روی جبر المپیاد ریاضی رو به خاطر این در نظر گرفتیم که علاوه بر سادگی بیشتر، خوندن جبر المپیاد ریاضی فواید بیشتری هم داره که در ادامه همه رو می‌گیم.

جبر المپیاد ریاضی چه مباحثی رو شامل می‌شه؟

مباحثی که توی مرحله اول از قسمت جبر المپیاد ریاضی ازش سوال می‌شه شامل  تجزیه ی عبارت ها ، معادلات جبری ، براکت و قدر مطلق، چند جمله ای ها ، روابط بین ریشه ها ، مقدمات تابع ،  آشنایی مقدماتی با نابرابری ها و آشنایی مقدماتی با مثلثات هست. اگه دقت کنی این مباحث تقریبا ساده هستن و ارزش سرمایه‌گذاری و وقت گذاشتن زیاد دارن. واسه مرحله دوم هم مباحثی که ازش سوال می‌شه  شامل نابرابری‌ها و تابع هست. دقت کن که خوندن این مباحث بصورت دقیق چقدر ریاضیات پایت رو قوی می‌کنه.

واسه جبر المپیاد ریاضی چه منابعی رو بخونم؟

واسه خوندن این مباحث علاوه بر کتاب‌های دبیرستان نیاز هست که یک سری منابع غیر درسی هم خونده شه. منابعی مثل: ۲۵۰ مسئله در جبر- انتشارات فاطمی ، الفبای جبر در المپیاد ریاضی- انتشارات دانش پژوهان جوان ، مسائل جبر در المپیاد های ریاضی ایران و جهان آقای شریفی- انتشارات قلم چی. البته واسه مرحله دوم کتاب‌های برگزیده مسائل جبر و هندسه – انتشارات فاطمی ، ۱۰۱ مساله در جبر- انتشارات دانش پژوهان جوان / فاطمی و البته  کارگاه حل مساله جبر رو باید خوند. البته همین مباحث کافی نیست و باید چند تا مرجع پیشرفته دانشگاهی رو هم بخونی ، اما یه نکته جالب که این وسط وجود داره اینه که منابع دانشگاهی روی این موضوعات زیاد تمرکز نمی‌کنند و در واقع تسلط به یکی یا دو تا کتاب عالی تو این زمینه هم کافیه. برای حل مسائل بیشتر راجع به المپیاد ریاضی به صفحه art of problem solving  یه سری بزن.

چرا جبر المپیاد ریاضی؟

چرا جبر المپیاد ریاضی؟شاید اول بهتر بود به این سوال پاسخ بدیم اما علت این‌که این‌جا می‌خوام دلیل خوندن جبر رو بگم این بود اول منابع و مباحث رو ببینی و متوجه شی که جبر المپیاد ریاضی واقعا نسبت به مباحث دیگه ساده‌تره و درک و حل سوالاتش به مراتب شیرین‌تر هست. دلیل دیگه هم این‌که با وقت گذاشتن روی جبر المپیاد ریاضی در واقع داری با یه تیر دو نشون می‌زنی، چرا که خوندن این مباحث به حل سوالات ریاضی و فیزیک کنکور هم خیلی کمک می‌کنه.

نکات مثبت جبر المپیاد ریاضی

تو با سرمایه‌گذاری و وقت گذاشتن روی جبر المپیاد ریاضی درصد موفقیتت رو توی المپیاد ریاضی بالا می‌بری، حالا این بالاتر رفتن درصد موفقیت می‌تونه تو رو به طلای المپیاد ریاضی نزدیک کنه که معنیش اینه که بدون کنکور می‌تونی هر رشته دانشگاهی توی مجموعه ریاضی رو تو هر دانشگاهی که دوست داری بخونی، اگر هم با احتمال کمی نشد که طلا بیاری، در عوض توی ریاضیات پایه خیلی قوی شدی و به راحتی می‌تونی سوالای ریاضی و فیزیک کنکور رو جواب بدی.

 

تو این مقاله منابع و مباحث جبر المپیاد ریاضی رو بررسی کردیم که کمکی باشه به تویی که می‌خوای توی المپیاد ریاضی شرکت کنی و موفق شی. حتما وقت زیادی رو روی خوندن جبر المپیاد ریاضی بزار و مباحث ساده‌تر اون رو خیلی دقیق و کامل یاد بگیر که هم پایه ریاضیاتت قوی شه و هم این‌که بتونی توی المپیاد ریاضی نتیجه‌ای که دوست داری بگیری. با این کار باعث پیشرفت جامعه علمی ایران هم می‌شی و سهمی در پیشبرد ریاضیات در ایران و جهان خواهی داشت