آشنایی با المپیاد ادبی، مراحل و منابع آن

آشنایی با المپیاد ادبی

همونجوری که از اسمش معلومه این المپیاد مخصوص ایرانی‌هاست و مسابقات جهانی نداره(خدایی نیاز به گفتن هم نبود!). المپیاد ادبی جزو المپیاد‌های با قدمته. پس اگه تو هم عاشق شعر و نثر فارسی هستی و همیشه برات جذاب بوده آثار فاخر ادبیات ایران این المپیاد برای خودته. توی این مقاله از باشگاه آموزشی طلایی‌ها بیشتر با این المپیاد آشنا میشیم.

المپیاد ادبی چیست؟

هدف کلی برگزاری این المپیاد علاقه مند کردن بچه‌ها به ادبیات فارسی و یه فرصت طلایی برای بها دادن به بچه‌هاییه که عاشق ادبیاتن . این المپیاد نشان دهنده هویت ایرانی ماست و از این جهت خیلی مهمه و شاید گفت فاخرترین اثر هنری گذشتگانه که به جا مونده و وظیفه ما پاسداری و ترویج دادن این آثاره؛ آثار ادبی گذشته اثر زیادی بر هویت کنونی ما گذاشته مثل ضرب‌المثل‌هایی که ما روزانه استفاده می‌کنیم یا مراسم‌هایی مثل شاهنامه خوانی و حافظ خوانی. و این ادبیات فاخر با مراسم‌های دینی هم در آمیخته و بر هم اثر گذاشتن مانند سووشون که سیمین دانشور هم رمانی به این نام نوشته است.

تاریخچه المپیاد ادبی

همون طور که گفتیم المپیاد ادبی مثل المیپاد ریاضی و فیزیک قدمت بالایی داره و از سال ۱۳۶۶ در حال برگزاریه البته در ابتدا تنها بچه‌های انسانی میتونستن توی این المپیاد شرکت کنن و پس از کلی تغییر و جنگ و دعوا(!) در سال ۱۳۸۳ برنامه‌ای برای این المپیاد چیده شد تا بچه‌های تجربی و ریاضی فیزیک هم از این المپیاد استفاده ببرن و در کنارش بچه‌های انسانی هم راضی باشن! به این صورت که هر سال ۱۲ دانش آموز انسانی میتونن مدال طلا شن و بچه‌های ریاضی فیزیک و تجربی در کل میتونن با شرایط خاصی که در ادامه بهت میگم مدال طلا شن. و اینکه قبلا بچه‌هایی که مدال المپیاد ادبی میشدن تنها برای رشته ادبیات میتونستن از سهمیه اشون استفاده کنن ولی الان در تمامی رشته‌های انسانی و هنر میتونن از سهمیه‌اشون استفاده کنن.

مزایای المپیاد ادبی

خب چی بهتر از اینکه توی ادبیات ایرانی حرفی برای گفتن داشته باشی و کلی از آثار فاخر ادبیات خونده باشی و باهاشون ارتباط برقرار کرده باشی؛ تازه وقتی برای بقیه شعر میخونی و براشون داستان‌ها رو تعریف می‌کنی حظ می‌کنن.
اگه مدال طلای المپیاد ادبی بشی دیگه دغدغه کنکور رو نداری و هر رشته‌ای از رشته‌های انسانی و هنر رو که بخوای توی هر دانشگاهی که بخوای مثل دانشگاه تهران میتونی بخونی؛ تازه اگه مدال طلا نشدی هم اصلا نگران نباش، بچه‌های نقره و برنز هم سهمیه ۲۰ درصدی میگیرن که یه کمک قوی برای قبولی توی کنکوره؛ حالا میگی این سهمیه المپیاد در کنکور چجوریه؟ ببین اگه بتونی ۸۰ درصد تراز کسی که نفر آخری که اون رشته در دانشگاه خاصی رو قبول شده بیاری میتونی تو هم اون دانشگاه درس بخونی. اما اگه به توضیحات دقیق‌تری احتیاج داری، مقاله طلایی‌ها درباره سهمیه المپیاد در کنکور رو حتما بخون.
تازه عضو بنیاد ملی نخبگان هم میشی که کلی مزیت داره و دیگه رسما همه به اسم نخبه میشناسنت. از مزیت‌هاش مثلا اینه که حین درس خوندن بهت حقوق میدن و حتی اگه پسر باشی لازم نیست سربازی بری و با انجام پروژه‌هایی که تعریف می‌کنن سربازی رو بگذرونی.

فکر کردی فقط همیناس؟ خب معلومه که نه! مزایای مدال در المپیاد اونقدر زیاده که اینجا نمیتونیم همشون رو برات بنویسیم.

آشنایی با مراحل المپیاد ادبی

المپیاد ادبی چون فقط یه مسابقه داخلیه کلا سه تا مرحله داره و بعد دوره تابستونه کارتون تموم میشه و هر مرحله هم سخت‌تر از مرحله قبل؛ حالا بریم با مراحل المپیاد ادبی دقیق تر آشنا شیم.

مرحله اول المپیاد ادبی

مرحله اول المپیاد ادبی هم مثل بقیه المپیاد‌ها اواسط بهمن برگزار میشه. تعداد سوال‌های این مرحله ۱۰۰ تا سواله که ۱۲۰ دقیقه هم وقت دارید به این سوال‌ها جواب بدید. میدونم تعدادش زیاده! ولی اگه مباحث رو خوب خونده باشید جواب دادن این سوال‌ها زیاد هم سخت نیست. نتایج این مرحله هم اسفند اعلام میشه. تقریبا ۱۰۰۰ نفر این مرحله قبول میشن و به مرحله بعد راه پیدا میکنن.

مرحله دوم از المپیاد ادبی

زمان برگزاری این مرحله اواسط اردیبهشته و نتایح آن تیر میاد که بعد از آن بچه‌ها وارد دوره تابستانه میشن. این مرحله هم مثل مرحله اول ۱۰۰ تا سواله و شما برای جواب دادن بهش ۱۲۰ دقیقه وقت دارید؛ البته سوال‌های این بخش سخت‌تره و حتما لازمه تسلط کامل روی مباحث داشته باشید و علاوه بر منابع اعلامی هر سال کلی کتاب نظم و نثر هم خودتون خونده باشید در نهایت ۴۰ نفر از این مرحله برای شرکت در این المپیاد انتخاب میشن. البته دقت کنید کنید که این ۴۰ نفر از بین بچه‌های یازدهمی هستن و اگه دهمی‌ها مرحله اول رو قبول شن مرحله دو رو به صورت آزمایشی میتونن شرکت کنن و برگشون تصحیح نمیشه.

مرحله سوم المپیاد ادبی (دوره تابستانه)

این مرحله هم مثل بقیه المپیاد‌ها یه دوره آموزشیه که در مدت ۲ ماه در محیط آکادمیک برای بچه‌ها برگزار میشه تا مهارت‌هاشون تقویت بشه و در کنار آن آزمون هم گرفته میشه و بر حسب نتایج آزمون‌ها ۱۸ نفر مدال طلا میشن که ۱۲ نفر از این مدال‌ها ثابته و ۶ نفر دیگه از بچه‌های ریاضی و تجربی اگه نمرشون از نفر آخر طلای انسانی بیشتر شه هم مدال طلا میشن و در غیر این صورت مدال نقره میگیرن.

شرایط شرکت در المپیاد ادبی

بچه‌های دهمی و یازدهمی همه رشته‌های متوسطه اول میتونن توی این المپیاد شرکت کنن. ولی …

  • اولا فقط بچه‌های یازدهمی میتونن مدال بگیرن و بچه‌های دهمی به صورت آزمایشی توی مرحله دوم شرکت می‌کنن و نمی‌تونن مدال بگیرن.
  • بچه‌های ریاضی فیزیک و تجربی باید حواسشون باشه سهمیه مدال طلاهاشون ۶ نفره و ۱۲ نفر از مدال‌های طلا از بچه‌های انسانی انتخاب میشن.

ببین قشنگ جان، یادت باشه، که توی هر مرحله‌ای که گیر کردی یا سوالی برات پیش اومد، با طلایی‌ها تماس بگیر تا از مشاوره و منتورینگ المپیاد استفاده کنی!

نحوه ثبت نام المپیاد ادبی

هر سال بخش‌نامه باشگاه دانش پژوهان آبان یا آذر اعلام میشه و بعد از اون ثبت نام المپیاد‌ها شروع میشه. حواستونم باشه که یه وقت جا نمونید؛ درسته چند بار مهلت ثبت نام تمدید میشه ولی تنبلی نکنید و بزارید برای دقیقه نود در اولین فرصت ثبت نام کنید. از امسال هم ثبت نام المپیاد ادبی توی پروفایل شخصیتون به نشانی my.medu.ir انجام میشه. و اینکه دقت کنید برای شما از همه رشته‌ها واجبتره که بخش‌نامه المپیاد رو بخونید چون منابع این المپیاد هر سال اعلام میشه البته سوال خارج از منابع هم داده میشه و برای همین باید کلی کتاب نظم و نثر دیگه هم کنارش بخونید. ما کلی نمونه سوال المپیاد ادبی رو برای دانلود برات آماده کردیم که بهت کمک کنیم با سوالای المپیاد بیشتر آشنا بشی.

مباحث المپیاد ادبی

مباحث المپیاد ادبی یه چیزه فقط سطحشون فرق میکنه مباحث این المپیاد وزن شعر و قافیه، آرایه‌های ادبیات، تاریخ ادبیات و سبک شناسی، دستور زبان، اسطوره و حماسه، متون نظم قدیم، متون نثر قدیم، شعر معاصر و داستانه که توی مقاله منابع المپیاد ادبی هر کدوم رو جداگانه بررسی می‌کنیم.

 

سوالات متداول

۱. من رشته تجربی یا ریاضی فیزیک هستم آیا منم میتونم المپیاد ادبی شرکت کنم؟

معلومه که میتونی ولی باید بدونی شانس مدال طلا شدنت نصف بچه‌های انسانیه و اینکه از سهمیه‌ات فقط میتونی برای رشته‌های علوم انسانی و هنر میتونی استفاده کنی.

۲. من خیلی ادبیات دوس دارم و عاشق شعر خوندنم چجوری میتونم المپیاد ادبی رو شروع کنم؟

ببین برای موفقیت تو المپیاد نیاز به یه برنامه مشخص داری پس اگه میخوای موفق بشی نیاز داری که یه نفر که قبلا این مسیر رو خودش رفته ب عنوان مشاور کنارت باشه تا راهنماییت کنه و کمکت کنه تا موفق بشی.

۳. باشگاه طلایی‌ها کلاس المپیاد ادبی هم داره؟

معلومه که باشگاه آموزشی طلایی‌ها کلاس المپیاد ادبی هم داره! کلاس‌های گروهی به صورت دوره‌ای برگزار میشه تا بتونی مباحث رو با یکی از خفن‌های المپیاد ادبی ببندی؛ تازه اگه توی مبحثی مشکل داری یا میخوای فقط خودت کلاس داشته باشی کلاس تخصصی هم هست که میتونی هماهنگ کنی.

به این مقاله امتیاز دهید.
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Telegram
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Facebook
Email
Pinterest
Skype
Print