واقعا المپیاد چیست ؟!! المپیاد یه مسابقه ی علمیه جهانیه که هر سال برگزار می شه و از همه ی کشورا، بچه هایی که از مرحله های درون کشوری موفق رد شدن میرن و تو این مسابقه شرکت می کنن و مدال های رنگارنگ میارن که علاوه بر اینکه یه تجربه ی خیلی منحصر به فرد محسوب میشه. یه رزومه ی عالی هم براشون در سطح جهانی به حساب می یاد و همه ی دنیا اونارو به عنوان یه مشت آدم خفن و با استعداد و نخبه می شناسن. در ضمن اينم بهت بگم كه، مسابقات المپياد هاى دانش آموزى جهانى، خفن ترين و با ارزش ترين تورنومنت علمى دانش آموزى جهان محسوب ميشه.
۶ تا از رشته های این مسابقه تو ایران هم برگزار میشه و واسه تیم جهانی دانش آموز میفرسته ! ولی یه المپیاد هم به اسم المپیاد ادبی هست که جهانی نداره ! ولی تو ایران به رسمیت میشناسنش !
برای رسیدن به همچین مرحله ای تو ایران هر سال بچه های متوسطه دوم باید از سه مرحله رد بشن. (که البته بچه ها برای اینکه بتونن موفق بشن باید از آخرای متوسطه اول شروع کنن آماده شدن و آموزش ديدن واسه شرکت کردن توی این مسابقه ها)
مرحله اول یه امتحان تستیه که معمولن بهمن ماه برگزار میشه که از همه ی کشور توی هر رشته حدود ۱۰۰۰ نفر برتر انتخاب میشن!
مرحله دوم این مسابقه ها معمولن یه امتحان تشریحی توی اردیبهشت ماهه که توی هر رشته حدود ۴۰ نفر برتر از اون ۱۰۰۰ نفر انتخاب میشن
البته یادمون باشه که چند سالیه که برای المپیاد کامپیوتر یه مرحله ی ۲٫۵ هم گذاشتن که توی این مرحله قدرت برنامه نویسیه بچه ها تست میشه !
بعد برای این ۴۰ نفر ها تو تابستون، باشگاه دانش پژوهان جوان یه سری کلاس میذاره و حسابی آمادشون می کنه و آخرش بهشون یه سری مدال طلا و نقره و برنز میده و همشون عضو بنیاد ملی نخبگان میشن و دیگه وام و معافى سربازی و اسم و اعتبار و ایناس که واسشون میاد همینطوری !
اونایی که نتونن توی این مرحله مدال طلا بگیرن باید دیگه با این مسابقه ها خدافظی کنن و برن که برای کنکور درس بخونن که البته نه تنها که سهمیه ی کنکور دارن و کنکورشون خیلی راحت تره بلکه رزومه ی علمی خوبی هم دارن که هرجا بگن المپیادی هستن و مدال دارن کلی بهشون احترام می ذارن و قبولشون دارن.
اونایی که طلا بگیرن از کنکور دادن معاف میشن و هر رشته ای که بخوان می تونن بخونن و میرن که برای مسابقه های اصلی که بین المللیه آماده شن !
یه سری از این طلا ها برای مسابقه های بین المللی انتخاب میشن و میفرستنشون خارجه که مسابقه بدن و مدالهای جهانی بگیرن و دیگه حسابی معروف بشن و به اعتبارشون کلی اضافه بشه !

براى اطلاع از شرايط شرط معدل و آزمون مرحله اول حتمن از لينك زير اين اطلاعيه رو دانلود كنيد.